Μαραθώνιος Αθήνας: Οι Κυπριακές Συμμετοχές

Για 37η χρονιά διοργανώθηκε με επιτυχία ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθηνάς την Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019. Παρ’όλες τις βροχές και τους ανέμους, οι δρόμοι της Αθήνας κατεκλύστηκαν από χιλιάδες δρομείς που έδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης ψυχής.

Για ακόμη μια χρονιά το μαζικό κύμα Κύπριων δρομέων έλαβε μέρος στις 3 αποστάσεις της διοργάνωσης, τον αγώνα 10χλμ που διοργανώθηκε για πρώτη φορά Σάββατο (στις 17:00), τον αγώνα των 5χλμ όπως επίσης και τον Αυθεντικό Μαραθώνιο. Όλοι οι δρομείς είχαν την ευκαιρεία να τερματίσουν στο ιστορικό Καλλιμάρμαρο.

Στα 10χλμ κορυφαίες ήταν οι επιδόσεις των Νικόλα Φράγκου ο οποίος κατέλαβε την 2η θέση με χρόνο 32:44 , και του Μάριου Αποστολίδη ο οποίος τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 33:04 (μόλις 16 δευτερόλεπτα από την 3η θέση). Εξαιρετικές ήταν και οι παρουσίες του Χρύσανθου Αντωνίου (1ος στην Ηλικιακή Κατηγορία 55-59) και της Γεωργίας Θεοδοσίου (16η στη γενική κατάταξη Γυναικών). Εξίσου καλές εμφανίσεις είχαν και η Ελπίδα Χριστοδουλίδου (42:05) όπως και ο Στέλιος Τσιάρτας (36:54). Συνολικά, 262 Κύπριοι έλαβαν μέρος στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων.

Ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων διεξήχθηκε το πρωινό της Κυριακής και μάζεψε 186 Κυπριακές συμμετοχές! Ξεχώρισε ο Χριστόφορος Πρωτοπαπά ο οποίος τερμάτησε σε χρόνο 16 λεπτών και 53 δευτερολέπτων. Η Άντρεα Λοϊζίδου ξεχώρισε από τις γυναίκες αφού πήρε και τη 2η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία (15-18 ετών).

Ο Χριστόδουλος Παπαευτυχίου στο 40ο χιλιόμετρο.

Ο Μαραθώνιος όμως είναι το κάτι ξεχωριστό. Τα αυθεντικά 42,195 χλμ τα οποία ξεκινούν από τον Μαραθώνα και καταλήγουν στο Καλλιμάρμαρο προκαλούν ρίγος και απετούν σεβασμό. 232 Κύπριοι ολοκλήρωσαν την Μαραθώνια διαδρομή και πήραν το χρύσμα του Μαραθωνοδρόμου. Το έναυσμα των τερματισμών στο Καλλιμάρμαρο έδωσε ο Ανδρέας Γιάφας, του DROMEA Racing, ο οποίος τερμάτισε με χρόνο 2:47:13 καταλαμβάνωντας έτσι την 39η θέση στη Γενική Κατάταξη. Ακολούθησαν οι Μάκης Κουννίδης (3:13:32), Σεργίου Σταύρος (3:17:40), Τρύφωνας Δημητρίου (3:17:54), Κυριάκος Παναγιώτου (3:19:00), Ανδρέας Κίσσας (3:24:28), Δημήτρης Βάκης (3:24:29), Λεμονάρης Νεόφυτος (3:25:37), Κυριάκος Χριστοδούλου (3:27:05) και Παναγιώτης Παναγιώτου (3:29:00). Το να τρέξει κάποιος και να τερματίσει σ’ ένα Μαραθώνιο και ιδιαίτερα την κλασσική διαδρομή στην Αθήνα αποτελεί τεράστιο επίτευγμα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς για την αξιέπαινη προσπάθεια τους.

Ο Άδωνης Αργυρού στο 40ο χιλιόμετρο.

Η μαζική αυτή συμμετοχή αποδεικνύει ότι πλέον το δρομικό κίνημα της Κύπρου έχει μεγαλώσει και το τρέξιμο έχει γίνει κομμάτι της καθημερινότητας πολλών Κυπρίων. Καιρός ήταν να μπει το πιο αγνό είδος αθλητισμού, το τρέξιμο, στη ζωή μας.